środa, 28 października 2015

Sztuka podejmowania decyzji     Każdy z nas codziennie podejmuje wiele różnych decyzji. Jedne z nich podejmowane są niemal automatycznie, innym musimy poświęcić więcej czasu. Bywają decyzje łatwiejsze i trudniejsze. Takie, które musimy dłużej analizować i te, które są dla nas prawie oczywiste. Jednak jak w trudnej sytuacji podjąć tę najwłaściwszą dla nas decyzję? Jaki obrać kierunek, gdy czujemy się zagubieni, zdenerwowani, czy czujemy presję? Sztuka podejmowania decyzji, które mogą zmienić wiele w naszym życiu i wiążą się ze sporą dawką stresu wcale nie jest łatwa. Przy podejmowaniu decyzji warto pamiętać o kilku zagadnieniach, dzięki którym proces wyboru najlepszego dla nas rozwiązania może stać się łatwiejszy i sprawniejszy. Podejmując decyzję, często korzystam z następujących sposobów:

1. Lista za i przeciw: Jest to jeden z najprostszych sposobów na ukierunkowaniu się w podjęciu decyzji. Może posłużyć nam zarówno w przypadku poważnych, jak i błahych zagadnień. Dzięki wypisaniu wszelkich aspektów za i przeciw danej sytuacji bardzo łatwo możemy dostrzec, w jakim kierunku powinniśmy pójść. Lista za i przeciw jest bardzo pomocna, gdyż dzięki niej realnie widzimy, jakie plusy i minusy ma dana sytuacja, rozwiązanie, czy sposób działania. Dzięki temu możemy ocenić, co jest dla nas dobre. Przy sporządzaniu takiej listy warto pamiętać o tym, by być wobec siebie szczerym i wypisać na kartce wszelkie za i przeciw które są zgodne z rzeczywistością.

2. Rozmowa z innymi: Podjęcie decyzji, która jest dla nas istotna wcale nie jest łatwym zadaniem. Są osoby, które wręcz świadomie lub nie unikają podejmowania decyzji i przyjmowania na siebie odpowiedzialności za to, co robią. Wolą sytuacje, gdy ktoś inny za nich decyduje. Możemy unikać podejmowania decyzji, jednak w życiu nie chodzi o to, by ktoś inny decydował o tym, jak mamy żyć i jak mamy postępować. Jeżeli czujemy się niepewnie, zastanawiając się nad podjęciem danego kroku, warto zwrócić się do bliskiej nam osoby i porozmawiać z nią na ten temat. Możemy również zwrócić się do kogoś znajomego, kto był w podobnej sytuacji. Porada i szczera rozmowa może utwierdzić nas w przekonaniu, że dane rozwiązanie jest dla nas dobre lub zmienić sposób postrzegania problemu, o którym musimy zdecydować. Takie „przegadanie” tematu z inną osobą może pomóc nam w podjęciu decyzji, które jest dla nas znacząca.

3. Czas i przemyślenie: W przypadku decyzji, które mogą znacząco wpłynąć na nas i nasze życie warto dać sobie trochę czasu. Jak mówi przysłowie: pośpiech jest złym doradcą i jest w tym wiele racji. Podejmując decyzją pod wpływem emocji, stresu, czy presji bardzo łatwo możemy źle przeanalizować nasze możliwości oraz potrzeby i co za tym idzie podjąć niewłaściwą dla nas decyzję. W przypadku trudnych sytuacji warto dać sobie trochę czasu. Ważne jest to, by spróbować zdystansować się do sytuacji i po opadnięciu emocji spróbować zastanowić się, co jest dla nas najlepsze. Czasami warto pójść śladami Scarlett O'Hary i powiedzieć sobie:Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro.” (o tym, za co podziwiam bohaterkę „Przeminęło z wiatrem” możecie przeczytać w tym poście). Jednak czas na przemyślenia nie powinien być wymówką od odjęcia decyzji i trwać zbyt długo.

4. Wyobraźnia: Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić się w stronę naszej wyobraźni. Może być nam pomocna i dzięki niej będziemy w stanie wyobrazić sobie różne sposoby rozwiązania problemu lub konsekwencje, jakie mogą wiązać się z wyborem danej drogi. Wyobrażając sobie, w jaki sposób decyzja może wpłynąć na nasze życie, analizujemy ją i staramy się obrać takie rozwiązanie, które będzie dla nas korzystne.

Pamiętajmy, że nie każda sytuacja i decyzja są sobie równe. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić się do bliskich nam osób lub dać sobie trochę czasu na przemyślenia. W trudnych dla nas momentach warto myśleć o tym, co jest dla nas dobre, czego tak naprawdę chcemy i oczekujemy. Nawet rzut monetą może mieć dla nas jakieś znaczenie i pokierować nas w danym kierunku. Gdy podczas takiego rzutu wypadnie dane rozwiązanie, które nie do końca do nas przemawia, może to oznaczać, że podświadomie zwracaliśmy się w stronę innego rozwiązania, tylko potrzebowaliśmy bodźca lub potwierdzenia. Podobnie jest z rozmową z kimś (bliskim, przyjacielem, ekspertem w danej dziedzinie). Często boimy się podjąć jakąś decyzję, chcielibyśmy obrać jakiś kierunek, jednak potrzebujemy potwierdzenia, że nasza decyzja będzie słuszna. Czasami rezygnacja z podjęcia decyzji jest również swego rodzaju decyzją i może być dla nas dobra.

Jak Wy podejmujecie bardziej i mniej ważne dla was decyzje? Łatwo przychodzi Wam obranie jakiegoś rozwiązania? Co Wam pomaga w podjęciu decyzji?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz