niedziela, 20 września 2015

Mój sposób na relaks (9): Muzeum Śląskie w Katowicach     Wczorajsze popołudnie spędziłam w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Znajduje się ona na terenie byłej kopalni „Katowice” i tworzą ją odrestaurowane budynki pokopalniane oraz nowoczesne budynku znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Pomiędzy budynkami znajdują się przeszklone, podświetlane konstrukcje, które razem z nowoczesnymi i zabytkowymi budynkami tworzą harmonijną całość. Poza architekturą warto zwrócić uwagę na obszary zielone otaczające budynki Muzeum Śląskiego. Nowoczesne linie, podświetlenia i proste ścieżki idealnie pasują do stylu zabudowań.  W pobliżu znajduje się wieża wyciągowa szybu „Warszawa”. Dzięki windzie można wjechać na wieżę i podziwiać panoramę Katowic.

Wnętrze Muzeum Śląskiego jest minimalistyczne i nowoczesne. Stanowi ono tło dla prezentowanych tam dzieł. Można w nim oglądać wystawy stałe oraz czasowe. Na jednym poziomie znajduje się:

- Galeria sztuki polskiej 1800-1945,

- Galeria sztuki polskiej po 1945 roku,

- Galeria plastyki nieprofesjonalnej.

Na innym poziome znajdują się pozostałe pomieszczenia:

- Galeria śląskiej sztuki sakralnej,

- Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów,

- Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości.

Muzeum Śląskie urzekło mnie nowoczesną architekturą, ciekawym zbiorem prac oraz interesującą wystawą na temat historii Górnego Śląska.


Polecam!
2 komentarze: