środa, 30 września 2015

5 powodów, dla których warto mieć pasję


     Myślę, że każdy z nas ma jakąś pasję, hobby, któremu z chęcią poświęca wolny czas. U jednych może być to szydełkowanie, bieganie, scrapbooking, ekstremalna jazda na rowerze, a u innych grafika komputerowa, nagrywanie filmików makijażowych, czy wspinaczka. Prawdą jest to, że posiadanie pasji wnosi wiele pozytywnego do naszego życia. Warto spojrzeć na dzieci, które są ciekawe świata i wiele je interesuje. Kiedyś też tacy byliśmy. W momencie wchodzenia w dorosłe życie część z naszych pasji odchodzi na bok, bo pojawia się coś ważniejszego, bo brakuje czasu, sił lub chęci. Według mnie, nawet jeśli część z naszych dawnych zainteresowań została odsunięta na drugi plan warto mieć w swoim życiu pasję, której będziemy mogli poświęcić się w wolnym czasie. Kto wie, może przekonamy do naszego hobby rodzinę lub drugą połówkę? Dlaczego posiadanie pasji jest tak ważne? Oto kilka powodów:

1. Pasja pozwala wyciszyć się i oderwać od codziennych problemów: Obecnie bardzo modne są kolorowanki dla dorosłych, rysowanie mandali czy malowanie obrazów według numerków. Są to czynności bardzo wyciszające i nawet osoby, które w latach szkolnych nie radziły sobie zbyt dobrze na plastyce, czy technice mogą spróbować swoich sił właśnie w kolorowankach. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko rysowanie mandali i wypełnianie kolorowanek relaksuje. Tak naprawdę, przeznaczenie kilku chwil na naszą pasję sprawia, że koncentrujemy się na tym, co aktualnie robimy i wyciszamy się. Te kilkanaście minut poświęcone na realizowanie się poprzez naszą pasję pozwala, by nasze myśli oderwały się od problemów dnia codziennego, pracy lub obowiązków, które mamy jeszcze przed sobą. Myślę, że takie oderwanie się i wyciszenie daje nam niesamowity komfort psychiczny.

2. Jest alternatywą dla spędzania czasu bezczynnie przy komputerze lub telewizorze: Wracając po ciężkim dniu z pracy lub szkoły często mamy ochotę na to, by pójść na łatwiznę i spędzić popołudnie lub wieczór przy ekranie komputera, czy telewizora. Posiadanie pasji, która nas cieszy, wypełnia nasz wolny czas, skutecznie odwraca naszą uwagę od spędzenia wolnych chwil przy telewizorze, jest ważne. Myślę, że z większą ochotą spędzamy czas na czynnościach, które dają nam radość i poczucie spełnienia. Komputer i telewizor potrafią skutecznie przyciągać naszą uwagę i sprawiają, że z jednej godziny spędzonej na portalu społecznościowym robią się trzy. Sama świadomość tego, że zmarnowaliśmy czas bezmyślnie przeglądając strony internetowe, nie działa na nas pocieszająco, natomiast godzina lub dwie spędzone na pielęgnowaniu naszej pasji pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

3. Możemy poznać wiele ciekawych osób, z którymi łączy nas ta sama pasja: Myślę, że śmiało można powiedzieć, że pasje łączą ludzi. Jeśli biegasz, to na zorganizowanych biegach masz szansę poznać osoby lepsze od siebie i wiele się od nich nauczyć, zapytać o skuteczne ćwiczenia wpływające na szybkość i jakość biegu. Jeśli szydełkujesz, z czasem szukasz nowych wzorów, przeglądasz blogi, możesz uczestniczyć w spotkaniach lub warsztatach, dzięki którym popracujesz nad swoją pasją. W wolnych chwilach zajmujesz się grafiką komputerową? Internet jest kopalnią wiedzy. Możesz w nim znaleźć ciekawe tutoriale, udzielać się na forach, a nawet uczyć innych. Dzięki pasji możemy nie tylko poznawać nowe osoby, ale uczestniczyć w ciekawych spotkaniach, warsztatach czy nawet sami możemy doradzać tym początkującym.

4. Skłania nas do nauki, pracowania nad sobą i poszukiwania nowych rozwiązań: Pielęgnowanie i rozwijanie pasji wymaga od nas chęci do nauki. Jeśli nasza pasja daje nam radość i chętnie poświęcamy jej czas, to będziemy chętnie uczyć się nowych rzeczy, szukać rozwiązań lub sposobów na rozwinięcie naszej pasji. Jak z każdą rzeczą, nawet z pasją można zacząć od zera i czasem stać się bardzo dobrym w tym, co robimy. Nic tak nie cieszy, jak hobby, które pozwala nam się rozwijać i które skłania nas do nauki i poszukiwania nowych rozwiązań. Dzięki rozwijaniu naszej pasji możemy z łatwością dostrzec, jakie efekty osiągamy, jak szybko się uczymy i że ta nauka wcale nie jest dla nas przymusem. Jeśli robimy coś z radością, to nawet nauka może być przyjemna. Czasami może być tak, że przy rozwijaniu naszej pasji sama satysfakcja z postępów lub wyników już nie sprawia nam takiej radości jak na początku. Myślę, że to całkowicie normalne. O tym, jak poradzić sobie z poczuciem, że satysfakcja nam nie wystarcza, pisałam w tym poście.

5. Pobudza naszą wyobraźnię i wzmacnia poczucie własnej wartości: Pisałam już, że dzięki pasji z przyjemnością uczymy się czegoś nowego i szukamy ciekawych rozwiązań. Ponadto pasja pobudza naszą wyobraźnię. Dzięki temu, że mamy nasze zainteresowania i staramy się je rozwijać, chętnie szukamy inspiracji, sami tworzymy nowe rozwiązania i stajemy się inspiracją dla innych. Gdy zaczynamy rozwijać naszą pasję, często wzorujemy się na innych, podpatrujemy ich. Z czasem nasza pasja wymaga od nas większej wyobraźni. Nie ważne czy malujesz akwarelami, pasjonujesz się gimnastyką artystyczną, czy lubisz odnawiać stare meble. Im więcej poświęcasz czasu na pasję, tym bardziej rozwijasz własną wyobraźnie, próbujesz nowych metod i rozwiązań. Myślę, że pasja wpływa również na nasz poczucie własnej wartości. Szczególnie gdy uświadomimy sobie, że na początku naszej drogi w jakiejś dziedzinie byliśmy początkujący, pewne czynności sprawiały nam trudność. Im dłużej poświęcamy się naszej pasji, tym więcej się uczymy, z czasem nabieramy wprawy i wcześniejsze, trudne zadania teraz są dla nas proste. Świadomość tego, że mimo trudności, możemy nauczyć się czegoś nowego, pokonać swoje obawy i stać się bardzo dobrym w tym, co robimy działa budująco na poczucie naszej wartości. Z powodzeniem możemy przełożyć to uczucie na inne strefy naszego życia i w trudnych momentach przypomnieć sobie, że kiedyś czegoś nie potrafiliśmy zrobić a teraz to dla nas „bułka z masłem”.

Jeśli nie znaleźliście jeszcze swojej pasji, nie martwice się. Próbowanie, poszukiwanie, sprawdzanie się w różnych dziedzinach jest świetną zabawą. Ważne, aby nie podchodzić do tego zbyt poważnie. Pasja powinna nas cieszyć, dawać poczucie spełnienia, relaksować. Jeśli wykonujemy coś z przymusu lub dlatego, że jest na to moda, a nie do końca dobrze się w tym czujemy, to poszukajmy czegoś innego. 

Jaka jest Wasz pasja? Co lubicie robić w wolnym czasie? A może są takie pasje, o których od dawna myślicie lub były waszą radością w dzieciństwie? Podzielcie się w komentarzach.

2 komentarze:

  1. nie wiem, czy można to nazwać pasją, ale lubię czytać, pisać i biegać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że można. Wszystko co wykonujemy w wolnym czasie i sprawia nam radość może być naszą pasją.

      Usuń