sobota, 1 sierpnia 2015

Nauka języka obcego może być zabawą     Nauka języka obcego nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Szczególnie, jeśli uczymy się go samodzielnie. Trudne zasady gramatyczne, zwroty potoczne, odmiana czasowników, czy wymowa słówek bywa dla nas skomplikowana, jeśli nie uczęszczamy na kurs, czy korepetycje. Do samodzielnej nauki języka obcego można się szybko zrazić, a pojawiające się trudności mogą nas przytłoczyć. Myślę, że naukę języka obcego warto urozmaicać w różny sposób tak, by nie wpaść w rutynę. Możemy korzystać z tradycyjnych metod jak nauka za pomocą podręcznika, słownika, czy programu komputerowego zawierającego lekcje do przerobienia. Poza tym, pomiędzy te standardowe narzędzia możemy wplatać inne metody, dzięki czemu nauka języka obcego stanie się bardziej ciekawa, a nawet zabawna. Obecnie mamy ogromny wybór sposobów, w jaki będziemy uczyć się języków obcych. W cale nie musimy siedzieć z nosem w książce i wkuwać tysiące słówek, aby opanować język obcy. Możemy uczyć się go również poprzez zabawę.Poniżej znajdziecie pięć ciekawych stron do nauki języka angielskiego. Myślę, że mogą być ciekawą odmianą lub uzupełnieniem w planie nauki.

Teaching machinery – prosta i przyjemna metoda nauki słówek. Im więcej poprawnych odpowiedzi będziemy udzielać, tym stopień trudności będzie się zwiększać. Poza tym naukę słówek możemy podzielić sobie na tematykę: fauna i flora, cechy charakteru, czy części ciała i według tych zagadnień sprawdzać, jakie słówka znamy.

Lyrics training – na tej stronie możemy uczyć się języka obcego poprzez śpiewanie piosenek. Podczas nauki uzupełniamy tekst i wpisujemy brakujące słowa. Myślę, że to ciekawa metoda na sprawdzenie swojego słuchu oraz prawidłowego pisania. Przy każdej piosence możemy wybrać odpowiedni dla nas poziom trudności (easy, medium lub hard) oraz stopień znajomości języka (begginer, intermediate, advanced, expert). Po zakończeniu ćwiczenia przydzielane są nam punkty.

Babbel – to strona do nauki słówek oraz ich wymowy. Spośród czternastu języków możemy wybrać ten, którego będziemy się uczyć. Obsługa jest bardzo prosta. Po wybraniu języka, określamy, na jakim poziomie go znamy, następnie z podanych zwrotów musimy wybrać ten prawidłowy.

Elllo – ta strona zawiera sporo listeningów na różne tematy. Przy każdym z nich jest tekst odpowiadający temu, co jest w nagraniu. Spośród nagrań możemy wybrać zarówno monologi jak i dialogi o różnej tematyce i stopniu zaawansowania.

Duolingo – ciekawa strona, dzięki której możemy uczyć się angielskiego, a jeśli już znamy ten język to za jego pomocą możemy poznawać inne, np. hiszpański, francuski, czy niemiecki. Na tej stronie możemy przerobić wybrany przez nas temat oraz przetłumaczyć zwroty. Jeśli nie chcemy zacząć od podstaw, możemy wykonać test, który określi nas poziom znajomości języka.

Samodzielną naukę języka angielskiego warto urozmaicać, by była dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Korzystacie z podobnych stron? Podzielcie się swoimi ulubionymi stronami w komentarzach.

4 komentarze:

 1. Co więcej taka nauka jest o wiele bardziej skuteczna niż wkuwanie na pamięć tysiąca słówek z kartki papieru ;)
  Im większa kreatywność podczas nauki tym więcej można się nauczyć.

  Pozdrawiam mega pozytywnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Lyrics training i Duolingo znam, pierwszą lubię drugą niekoniecznie. Ja uczę się na eTutorze. Kiedyś używałam Memrise i mam zamiar do niej wrócić. Dzięki za inne stronki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo :) Ja również dziękuję.

   Usuń