poniedziałek, 8 czerwca 2015

Lubię poniedziałki (48): Zmiany są dobre     Wielu z nas boi się zmian. Niektórzy wręcz ich unikają. Obawiamy się tego, co jest dla nas obce, nowe, co wymaga od nas wysiłku, czy przełamania strachu. Moim zdaniem zmiany, które spotykają nas w życiu mogą być dla nas źródłem różnych możliwości. 

Dobrze czujemy się wśród osób i miejsc, które znamy. Codziennie wykonujemy czynności, do których jesteśmy przyzwyczajeni, które potrafimy realizować sprawnie i szybko. W środowisku gdzie wykorzystujemy swoje umiejętności oraz możemy przewidzieć konsekwencje swoich zachowań czujemy się bezpiecznie i pewnie. W momencie, gdy na horyzoncie pojawia się coś nowego obawiamy się, czy będziemy w stanie podołać wymaganiom.  Często uciekamy od zmian, gdyż boimy się, że mogą one przynieść ze sobą porażkę. 

Tak naprawdę zmiany mogą wnieść w nasze życie wiele nowych doświadczeń. Jeżeli pozwolimy na to by zmiany pojawiały się w naszym życiu możemy się sporo nauczyć o sobie i świecie, który nas otacza. 

Dzięki zamianom możemy:
- sprawniej wychodzić ze strefy komfortu,
- sprawdzać się w nowych sytuacjach,
- szukać ciekawych rozwiązań,
- motywować się do większego wysiłku,
- chętniej uczyć się i zdobywać nowe umiejętności.

Poznawanie nowych ludzi, zmiana pracy, przeprowadzka do innego miasta, zapisanie się na kurs lub szkolenie… takie oraz inne sytuacje, które niosą ze sobą jakieś zmiany mogą być trudne. Jeżeli pozwolimy na to, by zmiany były częścią naszego życia i nie będziemy się na nie zamykać możemy wiele zyskać. Warto zauważyć, że zmiany jesteśmy w stanie zainicjować sami. Możemy postarać się zmienić coś w codziennym rozkładzie dnia, spróbować czegoś nowego (nie ważne czy to będzie nowa kuchnia, muzyka, czy sport) lub przełamać swój strach i wykazać się w nowych dziedzinach życia.

Zmiany niosą ze sobą strach i niepewność przed tym, co nieznane i nowe. Jednocześnie zmiany mogą być dla nas szansą na zdobycie nowych umiejętności lub mogą nieść ze sobą ciekawe możliwości rozwoju. Nie musimy od razu dokonywać wielkich zmian w swoim życiu. Jeżeli obawiamy się tego, co nowe spróbujmy stopniowo wprowadzać do swojego życia nowe doświadczenia oraz poddawać się nowym sytuacjom. Zmiany będą wymagać od nas wysiłku i wyjścia ze środowiska, w którym czujemy się komfortowo do otoczenia, które będzie dla nas nowe i nieznane. Warto spróbować poddać się zmianom, wprowadzać je do swojego życia i dzięki nim rozwijać swoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę.Obawiacie się zmian? A może lubicie je w swoim życiu?

6 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że zmiany wydają się straszne tylko osobom, które nic nie robią :)
  Jakiś czas temu odwróciłam moje życie o 180 stopni i od tamtej pory mam ochotę na więcej!
  Posuwanie się do przodu jest uzależniające :)

  OdpowiedzUsuń
 2. trochę się obawiam, a trochę lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, ale warto spróbować :)

   Usuń
 3. Zmiany są dobre, bo dają możliwość rozwoju :)

  OdpowiedzUsuń