wtorek, 14 kwietnia 2015

5 cech, które podziwiam u Scarlett O'Hary
źródło


     Główna bohaterka powieści Margaret Mitchell „Przeminęło z wiatrem” z pewnością jest postacią, obok której nie można przejść obojętnie. Na początku powieści poznajemy ją, jako beztroską kokietkę, która podbija serca wielu mężczyzn. Późniejsze wydarzenia, jakie następują w życiu Scarlett i jej najbliższych sprawiają, że kształtuję się w niej cechy silnej i pewnej siebie kobiety. Scarlett O’Harę albo się lubi albo jest dla czytelnika irytująca. Mimo wad i drażniącego momentami zachowania Scarlett ma w sobie cechy, które w niej podziwiam:

1. Odwaga: Przewiezienie chorej Melanii do rodzinnego domu Scarlett w czasie wojny, obrona Tary przed wojskami nieprzyjaciela i wykupieniem za bezcen, prowadzenie tartaku mimo nieprzychylnych komentarzy… Scarlett wykazała się odwagą w wielu trudnych sytuacjach. Nie zawsze postępowała tak ze względu na ochronę najbliższych, częściej towarzyszyły jej samolubne pobudki. Mimo trudnego charakteru Scarlett była kobietą odważną, która potrafiła zawalczyć o godne życie dla siebie i swoich najbliższych.

2. Miłość do rodziny i rodzinnego domu: Dopiero podczas wojny Scarlett zdaje sobie sprawę jak bardzo kocha swój rodzinny dom – Tarę i postanawia do niej powrócić. Podoba się jej życie w większym mieście, jednak wraz z toczącymi się wydarzeniami jej miłość do rodzinnego domu dojrzewa. Sprawdzają się słowa jej ojca, który powiedział jej, że Ziemia to jedyna rzecz, dla której warto pracować, walczyć, umierać. Ziemia to coś, co przetrwa. Scarlett walczy o swój rodzinny dom i broni go podczas wojny oraz uparcie pracuje nad przywróceniem Tarze dawnej siły. Potrafi również ciężko pracować, by móc wyżywić rodzinę. W wyniku ciężkich przeżyć stawia sobie obietnicę: 

Boga biorę na świadka, Boga biorę na świadka, że Jankesi nie pokonają mnie nigdy. Przetrwam to wszystko, a jak wojna się skończy, nigdy w życiu nie będę więcej głodna. Ani ja, ani nikt z moich bliskich. Choćbym miała kraść i zabijać – Bóg mi świadkiem, że nigdy więcej głodna nie będę.

Nie zawsze towarzyszą jej szlachetne pobudki, ale nikt, tak jak ona nie potrafi zadbać o rodzinę w trudnych chwilach.

3. Dążenie do celu bez względu na zdanie innych: Scarlett wychowała się w czasach, gdzie kobieta powinna jedynie zadbać o to, by dobrze wyjść za mąż. Mimo 3 małżeństw bohaterka powieści nie cierpiała być żoną i uważała, że małżeństwo przynosi kobiecie jedynie problemy. Po wojnie zajęła się prowadzeniem tartaku i pomimo plotek oraz nieprzychylnych komentarzy rozwijała swój biznes z powodzeniem. Scarlett wiele razy swoim zachowanie budziła w otoczeniu zdumienie i zgorszenie. Nie miała nic przeciw temu, by sprzedawać drewno nieprzyjacielowi, jeśli miałaby się dzięki temu wzbogacić. Obiecała sobie, że już nigdy nie będzie głodna i za wszelką cenę chciała dotrzymać słowa.

źródło


4. Racjonalne myślenie i umiejętność wykorzystania sytuacji: Po przegranej wojnie Południe popadło w marazm, wspominano stare, dobre czasy sprzed wojny. Scarlett ucieszyła się, że wojna dobiegła końca, nie przejmowała się porażką, gdyż widziała w zakończeniu wojny szanse dla siebie i rodziny. Miała nadzieję, że sytuacja wokół się uspokoi, dzięki czemu będzie mogła uprawiać bawełnę na plantacji oraz prowadzić własny biznes. Inni rozpaczali nad porażką, dla Scarlett był to kolejny problem z głowy, gdyż mogła zająć się pracą bez obaw, że Tara dostanie się w ręce nieprzyjaciela. Potrafiła wykorzystać nadarzające się okazje oraz akceptowała postępujące zmiany, wobec których inni byli niechętni.

5. Umiejętność pogodzenia się z przeszłością i patrzenie w przyszłość: Jak już wspomniałam, po zakończeniu wojny Południe starało się z dumą przyjąć porażkę. Bliscy Scarlett spotykali się, wspierali i wspominali dawne czasy. Scalrett, chcąc odnieść sukces musiała ciężko pracować, dlatego wolała nie wracać myślami do przeszłości, do bali, w których uczestniczyła, osób, którzy zginęli na wojnie. Wolała zająć się teraźniejszością i pracować na zapewnienie sobie spokojnej i dostatniej przyszłości.

     Zdaję sobie sprawę z tego, że Scarlett O’Hara jest postacią kontrowersyjną. Autorka książki przedstawiła ją nie, jako typową bohaterkę, która zmaga się z przeciwnościami losu i jest przy tym kobietą o gołębim sercu działającą bezinteresownie. Scarlett ma wady i zalety. Jej zachowanie może budzić w czytelniku irytację, jak również podziw dla tego, że Scarlett potrafiła osiągnąć to, co sobie obiecała. Jest samolubna, uparta, arogancka i potrafi nieszczęście innych wykorzystać z korzyścią dla siebie. Jednak, z drugiej strony ma w sobie cechy, które można podziwiać i dzięki którym ona oraz jej rodzina przetrwały ciężki czas wojny. Na przekór innym Scarlett dorobiła się wielkiego majątku, mimo że wielu osobom z jej otoczenia się to nie podobało. Chwilami martwiła się, co pomyślą inni, ale później szybko odsuwała te myśli od siebie i uparcie dążyła do celu. Żyła w czasach, w których kobieta powinna być uległa, spokojna, cicha i posłuszna, a ona postępowała według własnego uznania, co w ówczesnych czasach było wielkim wyczynem. 

źródło


Czytaliście „Przeminęło z wiatrem”? Co myślicie o bohaterce powieści?

4 komentarze:

 1. W lutym, po sesji czytałam "Przeminęło z wiatrem" i dawno już nie trafiłam na książkę, która wzbudzałaby we mnie tyle emocji! Scarlett początkowo mnie niesamowicie denerwowała, nie mogłam zrozumieć dlaczego wszyscy tak zachwycają się tą książką. Ale czytałam dalej, coraz bardziej wciągałam się w przedstawiony świat, bardziej zżywałam się z bohaterami. I trudno mi opisać uczucia, które mną targały kiedy ją skończyłam;).
  A Scarlett ciągle uważam za denerwującą, ale też bardzo ją podziwiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobne odczucia. Pierwsze 100 stron strasznie się dłużyło ale potem tak jak Ty zżyłam się z bohaterami i myślę, że jeszcze powrócę do tej książki.

   Usuń
 2. Uwielbiam tę powieść. I podziwiam Scarlett za wytrwałość i patrzenie w przyszłość, nie w przeszłość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otoczenie odbierało Scarlett jako słodką idiotkę a tak na prawdę była bardzo inteligentna.

   Usuń