niedziela, 8 lutego 2015

Mój sposób na naukę języków: Cz. IV Dodatkowe materiały do nauki języków     W poprzednich postach dotyczących nauki języków obcych przedstawiłam Wam, w jaki sposób uczę się języków obcych oraz na czym bazuję. W tym wpisie chciałabym przedstawić Wam kilka dodatkowych elementów, które pomagają mi w nauce języków obcych: 

    1. Fiszki – niepozorne karteczki, dzięki którym bardzo szybko można nauczyć się słówek. Nie lubię uczyć się nowych słówek poprzez spisywanie ich w kolumnach i bezmyślne powtarzanie. Do nauki słówek wolę zastosować fiszki, które sama robię. Wspominałam Wam, że swoją naukę opieram na korzystaniu z programu Super Memo. Wykorzystując książkę do nauki języka, wpisuję sobie słówka na fiszki, drukuję, wycinam i gotowe! Można się uczyć. Nauka słówek następuje już w momencie przygotowywania takich fiszek. Przepisuję słówka z książki za każdym razem, gdy przerabiam nowy materiał. Trwa to chwilę, gdy nazbiera się kilka stron, drukuję fiszki i kompletuję je w pudełku. Podczas spisywania słówek z książki numeruję je, żeby wiedzieć z którego rozdziału pochodzą. W razie wątpliwości zawsze mogę sprawdzić w książce czy słówko jest dobrze napisane i przetłumaczone.   
   2. Książki/streszczenia – cienkie książeczki zawierające streszczenia znanych dzieł obejmujące kilkadziesiąt stron. Dzięki temu, że są podzielone na poziomy zaawansowania znajomości języka możemy wybrać takie, które pasują do naszych umiejętności językowych. Gdy szukam w bibliotece takich książek, najczęściej wybieram te, które są na moim poziomie znajomości języka lub wyższym. Raczej nie czytam książek na niższym poziomie. Myślę, że lepiej trochę się wysilić, poznać nowe słowa, zwroty itp. Najczęściej korzystam z serii Penguin Readers wydawnictwa Longman i serii Oxford Bookworms.     
     3. Strony WWW – W przypadku języka angielskiego korzystam ze stron:
- www.ang.pl pozwala na zapoznanie się z angielskim słownictwem i gramatyką. Poza tym na stronie można znaleźć mnóstwo ćwiczeń dotyczących angielskich czasów, zaimków, liczebników, czy przedimków.
- www.isel.edu.pl – bardzo dobra strona w wieloma audycjami, które można odsłuchać, przeczytać, zapoznać się ze słownictwem.
www.bbc.com – strona, na której można wysłuchać nagrań w języku angielskim oraz posłuchać radia.
Natomiast, jeśli chodzi o język hiszpański, korzystam ze stron:
www.hiszpanski.ang.pl – analogiczna strona do www.ang.pl
hiszpanski.crib.pl – strona z dużą ilością materiałów do nauki (czasy hiszpańskie, słownictwo, teksty piosenek, wypracowania).

Jak widzicie dodatkowych materiałów, które pomagają mi w nauce języka obcego w cale nie jest tak dużo. Nie lubię korzystać ze zbyt wielu źródeł, gdyż w tedy nie potrafię skoncentrować się na nauce. Przerabiam materiał w programie Super Memo, wykonuję kilka ćwiczeń gramatycznych na stronie internetowej, czytam stronę lub dwie książki i wolnej chwili przeglądam fiszki.

To ostatni post z cyklu Mój sposób na naukę języków. Pozostałe części możecie znaleźć tutaj:

Jakie dodatkowe materiały do nauki języków możecie polecić?

4 komentarze:

 1. Warto próbować różnych metod nauki języków obcych, jednakże nie zawsze udaje się znaleźć coś dla siebie. Warto wtedy zapytać wprost osób, które nauczyły się czegoś jak to zrobiły i co było dla nich najlepszym sposobem :)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Jeżeli uczymy się na własną rękę, rady od innych osób mogą być bardzo przydatne.

   Usuń
 2. Ja polecam Duolingo! :) Po polsku można się uczyć tylko angielskiego, ale ja uczyłam się tam hiszpańskiego po angielsku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa strona. Uczenie się dwóch języków jednocześnie również może być ciekawe (tak jak w Twoim przypadku hiszpańskiego za pomocą angielskiego). Będzie od nas wymagać większego zaangażowania.

   Usuń