poniedziałek, 10 listopada 2014

Lubię poniedziałki (18): Komplementy są ważne     Miło jest zacząć dzień od otrzymania komplementu. Dobrze jest usłyszeć, że ładnie się wygląda lub jest się w czymś zdolnym. Z drugiej strony, dawanie komuś komplementów również może wprowadzić nas w dobry nastrój. Myślę, że w relacjach międzyludzkich szczere i niewymuszone komplementy są ważne i wpływają na budowanie więzi z drugą osobą. Niekiedy unikamy mówienia komplementów, gdyż boimy się, że zostaną źle odebrane, a rozmówca może mieć wrażenie, że staramy mu się schlebić, gdyż mamy w tym jakiś interes. Dlatego, mówmy komplementy, ale we właściwych sytuacjach i szczerze. Gdy koleżanka w pracy ma ładną sukienkę, mąż świetnie poradził sobie ze skręceniem szafy, a przyjaciel biegnie kolejny maraton i podziwiamy go za to. Komplementujmy! Mówiąc komplementy innym wprawiamy ich w radość, podnosimy poczucie wartości drugiej osoby oraz wzmacniamy relacje międzyludzkie. Ważna jest również umiejętność przyjmowania komplementów. Wystarczy podziękować i uśmiechnąć się. Jeśli będziemy na komplement odpowiadać z niedowierzaniem lub negować go („To stara sukienka”, „Nowa fryzura w cale mi się nie podoba, wyglądam beznadziejnie”) osobie komplementującej może się po prostu zrobić przykro i zrezygnuje z mówienia nam komplementów. 


Komplement jest jak drobny, niematerialny prezent. Docenienie kogoś, pochwalenie, podziw mogą sprawić, że dzień rozpocznie się w pozytywnym tonie. Dlatego komplementujmy innych i sami uczmy się przyjmować komplementy.


Udanego dnia!

2 komentarze:

  1. Zawsze staram się mówić komplementy;) Mężowi szczególnie gdy właśnie coś zrobi, posprząta sam z własnej nie przymuszonej woli:) lub zaskoczy mnie czymś miłym, gdy ogoli się - a ja lubię ogolonych mężczyzn;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo mężczyzn też warto komplementować :)

      Usuń