poniedziałek, 30 czerwca 2014

Lubię poniedziałki (2): Lista rzeczy zapomnianych     Na pewno każdy z Was ma głowie masę spraw, których wykonanie odkłada na później.  Ich realizacja może zająć kilka chwil lub całe popołudnie. Często przypominamy sobie o nich w określonych sytuacjach np. wyciągając coś z bagażnika auta przypominamy sobie, że od kilku tygodni mamy w nim zrobić porządek.

Dziś proponuję zrobić  listę rzeczy, czy spraw zapomnianych, które ciągle odkładamy na później. Możemy tu wpisać wszystko, co zaprząta nasze myśli od spraw związanych z porządkami (biblioteczki, garderoby, biurka, dokumentów itp.), przez czynności dotyczące naszej pracy, czy studiów po sprawy związane z kontaktami z bliskimi, czy przyjaciółmi. Proponuję wyodrębnić sobie kilka kategorii, by móc przypisać do nich poszczególne sprawy. Następnie napiszmy obok termin realizacji lub określmy, czy sprawa jest pilna czy możemy odłożyć ją w czasie. Ważne jest, by nie określać, że większość z tych rzeczy zrobimy jutro, czy w ciągu najbliższego tygodnia, bo może być tak, że po prostu czasowo nie damy rady i tylko nas to sfrustruje. Powieśmy sobie tę listę w widocznym miejscu (na tablicy korkowej, lodówce, czy umieśćmy w kalendarzu) i powoli realizujmy każdą drobną czynność.

Myślę, że sporządzenie takiej listy po pierwsze odciąży naszą głowę od tych wszystkich spraw oraz uświadomi o ilu rzeczach zapominamy. Realizacja naszej listy w cale nie musi być taka uciążliwa. Ważne jest to, by powoli i konsekwentnie wykonywać każde z zapomnianych zadań. Sami możecie określić, czy zrealizujecie te rzeczy w ciągu miesiąca, dwóch, czy w dłuższym czasie. Ważne jest, by stopniowo wykreślać kolejne sprawy, to podziała na nas motywująco. 

Życzę Wam owocnego tygodnia. 

4 komentarze:

 1. Świetny pomysł :) Myślę, że warto robić takie listy np. co tydzień by nic nie umknęło naszej uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam nadzieję, że się przyda :)

   Usuń
 2. proponuję zainteresować się technika Getting Things Done.

  OdpowiedzUsuń