czwartek, 7 listopada 2013

Biografie przeczytane w ostatnim czasie


„Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyna Jagielska: Bohaterkę książki poznajemy, gdy przebywa ona w klinice stresu bojowego, mimo że nigdy osobiście nie była na wojnie. Żona korespondenta wojennego, który dzielił się z nią tym, co przeżył podczas swych wyjazdów w odległe rejony Afganistanu, Osetii Południowej, Czeczenii i wielu innych krajów, opowiada swoje przeżycia innemu pacjentowi, w wyniku czego poznajemy jej historię. Jej mąż dzielił z nią nie tylko sytuacjami, jakich był świadkiem, ale oddawał jej cały swój stres związany ze specyfiką jego pracy. W wyniku tego bohaterka książki zaczęła żyć życiem swego męża, a w ich mieszkaniu zaczęły zadamawiać się ubogie Afganki, uchodźcy, ofiary wojen i przemocy, wyimaginowane postacie, bohaterzy historii przywożonych z kolejnych wojen. Razem z bohaterką książki przeżywamy poszczególne wyjazdy jej męża, wsłuchujemy się w głuchą ciszę w obawie przed dzwonkiem telefonu zwiastującym najgorsze…jego śmierć. Pani Grażyna Jagielska przyznaje, że wiele razy wyobrażała sobie tę sytuację, gdy ktoś po drugiej stronie słuchawki przekazuje jej tę wiadomość. Z czasem przestała się kontaktować ze swoimi znajomymi, zaniedbała własną pracę. Teraz jej świat ograniczał się do małego skrawka kuchennej podłogi, gdzie przez chwilę mogła poczuć się bezpiecznie. Pobyt w klinice stresu bojowego miał jej pomóc poradzić sobie z emocjami, jakie w niej tkwiły. Przejmując emocje swojego męża na siebie oraz słuchając jego historii sama zaczęła pewnego rodzaju wojnę. Miała to być wojna o ochronę resztek normalności w ich życiu oraz walka o miłość i małżeństwo. Autorka bardzo wyraźnie i dobitnie przedstawiła emocje, jakie jej towarzyszyły podczas pobytu jej męża na kolejnych wojnach. Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Nie jest to łatwa lektura, jednak szczerze ją polecam.
 
 „Pół życia w ciemności. Biografia Zygmunta Kałużyńskiego” Wojciech Kałużyński: Sympatyczny starszy pan machający do widzów z ekranu przed emisją kolejnego filmu. Pamiętacie tę charakterystyczną postać? Zygmunt Kałużyński, jeden z najsłynniejszych polskich krytyków filmowych, był człowiekiem, który wzbudzał skrajne emocje. Jedni nienawidzili go za jego szokujące wypowiedzi, krytykę polskich reżyserów, czy ekscentryczne zachowanie. Inni darzyli go szacunkiem i sympatią. Tak naprawdę nikt nie wie, jaki naprawdę był Zygmunt Kałużyński, gdyż często zmyślał różne historie na temat swojego życia.  Wokół jego osoby powstało wiele mitów, plotek i niedomówień. Jestem pełna podziwu dla jego umiejętności podejmowania intelektualnych polemik z innymi krytykami, czy artystami świata filmu. Niezwykle błyskotliwie potrafił przedstawić swoje racje, czym doprowadzał rywala do szału. Jedno jest pewne, Zygmunt Kałużyński kochał kino i literaturę. Dzięki autobiografii możemy poznać nie tylko jego życie, ale również przekonać się, czy wszystkie te historie, jakie związane były z osobą Zygmunta Kałużyńskiego są prawdą. Jest to książka o życiu niezwykle ciekawego człowieka, którą warto przeczytać.

 „Sophia Loren. Życie jak film” Silvana Giacobini: Bardzo dokładana biografia jednej z najsłynniejszych aktorek światowego kina. Poznajemy Sophię, jako młodą dziewczynę, która uparcie próbuje swych sił w konkursach piękności. W końcu dostrzeżona przez łowcę talentów zaczyna swoją przygodę z kinem i wkracza w świat wielkich gwiazd, intryg i rywalizacji. Autorka ukazała w tej biografii nie tylko drogę, jaką przebyła Sophia, by stać się sławną aktorką. Giacobini pokazała również, w jaki sposób bohaterka jej książki zmagała się z przeciwnościami losu, poszukiwała miłości i walczyła o nią. To nie tylko historia wielkiej gwiazdy, ale i niezwykle silnej kobiety z krwi i kości, która wiele doświadczyła w swym życiu. Jeśli chcemy poznać, w jaki sposób Sophia Villani Scicolone stała się Sophią Loren, myślę, że ta książka bardzo dobrze to przedstawia.

4 komentarze:

 1. Sam ostatnio zastanawiałem się nad przeczytaniem biografii, ale nie mogę znaleźć dla siebie niczego odpowiedniego co by mnie zainteresowało :-)
  Pozdrawiam Paweł Zieliński

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam biografie napisane przez Irving'a Stone.

   Usuń
 2. Sophię Loren muszę przeczytać, dopiero skończyłam biografię B.Bardot i chyba polubiłam się z biografiami wyrazistych kobiet ;-) Nie wiedziałam o tej książce wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Ja się chyba skuszę na biografię Marii Callas.

   Usuń