niedziela, 22 września 2013

Hej, Ty! Jesteś genialny!      Każdy z nas popełnia błędy i jest omylny. W naszym życiu zdarzają się porażki, gorsze dni, chwile zwątpienia w nasze umiejętności, wiedzę czy talent. Niezdany egzamin, popełnienie błędu w pracy, kłótnia z bliską osobą, gafa w towarzystwie czy trudna sytuacja, w której nie potrafiliśmy sobie poradzić...Takie chwile sprawiają, że w myślach zaczynamy nazywać siebie tępakami, głupkami (jeśli nie gorzej), zastanawiamy się, w jaki sposób mogliśmy popełnić błąd lub zachować się w taki, a nie inny sposób. Zaczynamy się obwiniać, przez co w cale nie poprawiamy swojego humoru, wręcz przeciwnie, pogrążamy się w złym nastroju i zaczynamy wątpić w siebie. A gdy emocje już opadną, w myślach snujemy inne scenariusze tego, co nas spotkało. Mogliśmy zachować się inaczej lub powiedzieć coś mądrzejszego, lepiej się zastanowić nad swoim zachowaniem, a efekt na pewno byłby inny. 
Czy nadaję się do tej pracy? Czy skończę te studia? A może nie powinienem się tak starać, skoro popełniam tak proste błędy? Jak mogłem się tak zachować? To, co powiedziałem było takie głupie! Gdybym postąpił inaczej nie doszłoby do takiej sytuacji.
Czy w wyniku trudnych sytuacji i napotkania problemów też zaczynacie wątpić w siebie i krytykujecie swoje postępowanie, decyzję, czy słowa? 
A może w takich chwilach warto skierować swoją uwagę na to, co Wam się udaje i w czym jesteście naprawdę dobrzy?
Może wstajecie wczesnym rankiem i niezależnie od pogody idziecie biegać? Wytrwale uczycie się języka obcego, mimo, że samodzielna nauka w cale nie jest taka łatwa? Pracujecie, dbacie o dom i pomimo zmęczenia poświęcacie swój czas na zabawę z dzieckiem? Przełamujecie swoje lęki i walczycie z wadami? Staracie się się wytrwać w swych postanowieniach i nieźle Wam idzie? A może mimo trudnej sytuacji finansowej potraficie cieszyć się z drobnostek i zarażać swym optymizmem innych? Macie odwagę spełniać swoje marzenia i jesteście wierni zasadom, jakie wyznajecie? 
Teraz widzicie, że w cale nie jesteście tacy beznadziejni. Każdy może popełnić nawet najprostszy błąd, ale sztuką jest się do niego przyznać i wyciągnąć z niego lekcję. Myślę, że porażki nie są po, to by nas złamać, ale po to byśmy mogli uczyć się tego jak postępować, by kolejny raz do nich nie dopuścić. Dlatego w trudnych dla nas chwilach proponuję byście zaakceptowali niepowodzenia, uczyli się na nich oraz pamiętali o swoich zaletach i sukcesach.
Przecież każdy z nas jest genialny!
źródło 

 

10 komentarzy:

 1. bardzo ładnie to ujęłaś;) ja chociaż zdałam maturę , to nie zdałam jednego dodatkowego i najważniejszego dla mnie przedmiotu. Poprawię maturę i za rok idę na studia. I czasami mam takie myśli, ze jestem do niczego, po co się uczyłam itd, ale wiem, ze nie mogę się poddać. Nie mogę i koniec. Dam radę, dziekuję za ten pozytywny post;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawda :-) Każdy posiada jakąś sferę życia którą bardzo pielęgnuje i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Sam złapałem się na tym, że nie doceniałem się w jednym temacie a tak naprawdę poświęcałem na niego każdą wolną chwilę.
  Pozdrawiam Paweł Zieliński

  www.twojwybortwojaprzyszlosc.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba we wszystkim ważna jest równowaga. Warto nad sobą pracować ale i wato się doceniać.

   Usuń
 3. Świetnie to napisałaś! Często właśnie za bardzo się skupiamy na porażkach, a przecież nawet największa porażka nie może przyćmić tego wszystkiego, co już udało nam się osiągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Masz 100% racji. Porażki to nic w porównaniu z tym, co robimy na co dzień.

   Usuń
 4. Szkoda, że czasami bagatelizujemy osiąganie naszych celów i pomniejszamy ich znaczenie, na rzecz tego co nam się nie udało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, szkoda, że w momencie porażki nasze myśli skoncentrowane są na tym co negatywne.

   Usuń
 5. 100 % racji, i dodam, że genialnie także było poznać Ciebie, jesteś na żywo jeszcze bardziej sympatyczna niż na blogu :)

  OdpowiedzUsuń