niedziela, 16 września 2012

Inspiruj się!

    Otaczający nas ludzie i świat to skarbnica niezliczonych źródeł inspiracji do wprowadzania zmian w nasze życie. Gdy czujesz, że masz ochotę na zmianę, gdy poszukujesz sposobu rozwiązania problemu, gdy nie wiesz jaką podjąć decyzję w ważnej dla Ciebie sprawie, rozejrzyj się. Spójrz na to co Cię otacza i inspiruj się. Z pośród wielu źródeł inspiracji przytoczę kilka, które według mnie w znaczącym stopniu wpływają na naszą kreatywność i zmuszają do twórczego działania.

Ludzie: Uważam, że drugi człowiek jest źródłem niezliczonych doświadczeń i ogromnej wiedzy, którą i my możemy wykorzystać. To czego dokonują otaczające nas osoby, jak żyją, co tworzą, jak radzą sobie z problemami może pomóc i nam. Warto dbać o kontakty międzyludzkie, pielęgnować przyjaźnie, ponieważ drugi człowiek może pokazać nam całkiem inny punkt widzenia na daną sprawę. 
Będąc w tym roku na targach designu Arena Design w Poznaniu miałam okazję uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez projektanta François Azambourga, który
w niesamowity sposób potrafi czerpać pomysły z otaczającego go świata oraz połączyć nowoczesne rozwiązania technologiczne z formą przedmiotu. Byłam pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i kreatywności tego człowieka.

Podróże: Podróżując poznajemy całkiem inne otoczenie, innych ludzi, ich mentalność, poglądy i wartości którymi się kierują. Wracając z wakacji czy służbowych podróży przywozimy ze sobą bagaż inspiracji i kreatywnych pomysłów, które możemy zrealizować. 

Natura: Tutaj mam na myśli nie tylko otaczającą nas faunę i florę ale i żywioły przyrody, piękne zjawiska, które nas otaczają a które coraz rzadziej dostrzegamy. Warto wybrać się na spacer, wsłuchać się w śpiew ptaków, popatrzeć na zachodzące słońce, różnokolorowe liście spadające z drzew jesienią czy piękną szadź pokrywającą drzewa zimą. 

Sztuka: Malarstwo, rzeźba, rysunek, architektura, fotografia, teatr, balet...sztuka inspiruje na wiele sposobów. Nawet nie będąc znawcą sztuki można czerpać z jej zasobów
i samemu zacząć tworzyć.

Muzyka: Jeśli słuchamy tylko jednego rodzaju muzyki może warto to zmienić i otworzyć się na inne gatunki? Ja na przykład przy tworzeniu projektów lubię posłuchać muzyki etnicznej, meksykańskiej czy afrykańskiej. Kontakt z nowymi dźwiękami, tak różnymi od tych które słuchamy na co dzień pobudza zmysły i wyobraźnię. 

Literatura: Dla mnie to istotne i bogate źródło inspiracji. Nie ważne czy czytam biografię gwiazdy kina, czy historię o fantastycznych krainach elfów i hobbitów. Świat literatury uczy, pokazuje różne punkty widzenia danej sytuacji, wpaja wartości moralne, kształtuje nasz charakter. 

Warto spojrzeć bardziej wnikliwie na otaczający nas świat, to co się w nim dzieje. Nigdy nie wiadomo co nas zainspiruje i zachęci do działania.

A co Was inspiruje?


2 komentarze:

  1. Powiem szczerze, baaaardzo mi się spodobał Twój post. Bije od niego taka pozytywna energia, widać wyraźnie takie "cieszenie się chwilą" :)

    Co do tego co mnie inspiruje hmmmm... chyba musiałabym sie nad tym dłużej zastanowić ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Wydaje mi się, że inspiracja jest wokół nas :)

    OdpowiedzUsuń